TEAC HD-35NAS-400, 400GB HDD NAS, FTP, Autodetect

400gigový externí disk s podporou ftp a samby

klikni pro detail...

včera se rodinka mých externích disků rozrostla o dalšího člena, takže teď už mám doma na externích discích kapacitu něco málo přes 1 terabyte ;-)

klikni pro detail...

můj nový disk teac hd-35nas-400 má kapacitu 400 gigabytů, je možné jej připojit k počítači buďto jako mass storage device přes usb 2.0 nebo jako síťový disk přes ethernet 10/100 (není možné současně používat usb i ethernet rozhraní). vzadu je box osazen ventilátorem, který by měl zajistit, že se disk neupeče. disk je naformátován jako fat32. za normálních okolností bych na něj hodil ntfs, ale protože by si s tím asi firmware neporadil a patrně by už nefungovaly síťově servery fat32 tam budu muset nechat.

klikni pro detail...

na disku je možno spustit samba server (obdoba sdílení souborů ve windows), ftp server a dhcp server. všechna nastavení se provádí přes webové rozraní.

na síti se disk tváří jako počítač s windows95, který má nasdílené adresáře. u samby je možno pro každý adresář v rootu (kořenovém adresáři) nastavit, zda bude sdílený a pokud ano, zda bude přístup chráněn heslem. u ftp je možno vytvářet uživatele, nastavovat jim hesla a jednotlivým uživatelům poté povolovat přístup k jednotlivým adresářům v rootu disku a to buď s právy na čtení nebo na čtení i zápis.

nový disk jsem připojil na ápéčko využil jsem oba tyto servery s tím, že samba server funguje na vnitřní síti a ftp server jsem přes ap zpřístupnil internetu, tak abych si na něj mohl sáhnout odkudkoliv. dhcp server jsem na disku nespouštěl, protože ho používám na ápéčku.

jen jěště malé upozornění pro toho, kdo by si disk koupil... v manuálu je uvedeno, že na disku běží dhcp server a že po připojení k počítači, dostane počítač přidělenou ip adresu a poté bude možné disk nakonfigurovat. není tomu tak (tedy aspoň u toho mého kousku tomu tak nebylo). disk byl nastaven jako dhcp klient, takže mi jeho zprovoznění trvalo o nějakou minutku déle. potom se mi podařila ještě jedna hezká věc, když jsem měnil přes webové rozhraní heslo, nějak jsem přehlédl, že může mít maximálně 12 znaků a zadal jsem heslo delší. no a jelikož se do konfigurace disku uložilo z mnou zadaného hesla jen 12 znaků taky mi chvilku zabralo než jsem tento svůj admin účet hacknul :o)

pokud jsi po tomto disku zatoužil, tady je seznam obchodů, kde ho mají.

komentáře

07.06.2007 23:04:05
Ja som si ho kupil tiez, ale musim zial konstatovat, ze strasne pomaly, ked je pripojeny po sieti, cez USB to uz je ine kafe. Keby som to bol vedel skor, urcite si kupim nieco ine
AGA
15.03.2008 08:16:03
Dají se z něj přes síť sledovat filmy?
JiK
16.03.2008 11:51:10
ano, pres sambu (windowsove sdileni) se filmy sledovat daji
23.02.2009 13:02:42
zdravim, najviac by ma zaujimalo, ake rozhranie ma vnutorny HDD, chcel by som ho vymenit za 5400ot. jednoplatnovy, koli spotrebe, hluku... Ak by sa dali dat fotky ako to vyzera vnutri, potesilo by ma to.... zatial dakujem
Ivan
25.02.2009 07:33:19
rozhrani je ide a tady je obrazek:

ventilator v tomto boxu je relativne dost hlucny, tak nevim nakolik ma smysl do toho davat nejaky tichy disk. sitove rozhrani je navic docela pomale. v soucasne dobe pouzivam disk vicemene jen pres usb. na sitove veci jsem si poridil synology ds207, ktery mimo samby a ftp umi jeste spoustu jinych veci a jsem s nim moc spokojen.
25.02.2009 18:31:47
Dakujem pekne, moc mi to pomohlo !
Ivan
celkem komentářů: 6